8 NIEDZIELA ZWYKŁA

3 MARCA 2019

1.         Przypominamy, że dzisiaj o godz. 15.00 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kosowie Lackim odbędzie się koncert chóru Voci Cantati przy akompaniamencie zespołu Trochę Jazzu. W trakcie koncertu będą wykonywane piosenki Wojciecha Młynarskiego. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.

2.         W dniach 3-9 marca, pod hasłem: „Młodzi, trzeźwi i wolni”, będziemy obchodzili 52.Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Przy tej okazji zachęcamy do podjęcia stosownych postanowień trzeźwościowych i abstynenckich na najbliższy tydzień, jak również na czas Wielkiego Postu. Trzeźwość i abstynencja, to nie tylko wolność od alkoholu, ale od wszelkich uzależnień.

3.         4 marca, w poniedziałek – uroczystość św. Kazimierza, królewicza, głównego patrona Białostockiej Prowincji Kościelnej.

4.         Również, 4 marca, w poniedziałek po Mszy św. wieczornej – spotkanie formacyjne członków Akcji Katolickiej. Zapraszamy na nie także tych, którzy chcieliby wstąpić do stowarzyszenia.

5.         6 marca, w Środę Popielcową, rozpoczynamy okres Wielkiego Postu, czyli czas, który ma nas przygotować na radosne Święta Zmartwychwstania Pańskiego.

            Nasze przygotowanie powinno polegać na ożywieniu życia religijnego i zbliżeniu się do Boga poprzez modlitwę, post i jałmużnę oraz życie sakramentalne. Sprzyjać temu powinny nabożeństwa wielkopostne, takie jak: Droga Krzyżowa, Gorzkie Żale i rekolekcje.

            Droga Krzyżowa będzie odprawiana w każdy piątek, o godz. 16.15. Po Drodze Krzyżowej odbędzie się ucałowanie relikwii Drzewa Krzyża Świętego, w czasie którego będzie śpiewana Koronka do Miłosierdzia Bożego i zbierana taca na kwiaty do Grobu Pańskiego.

            Gorzkie Żale będą śpiewane w każdą niedzielę, po sumie oraz we środy o godz. 16.40 (poczynając od środy po I niedzieli Wielkiego Postu).

            Rekolekcje wielkopostne odbędą się w dniach 29 - 31 marca. Dzień wcześniej rozpoczną się rekolekcje szkolne.

            Za udział w Drodze Krzyżowej, Gorzkich Żalach i rekolekcjach można zyskać odpust zupełny.

            Msze św. w Środę Popielcową będą sprawowane według następującego porządku: w kościele – o godz. 7.00, 8.00, 10.00 i 17.00, w kaplicach – o godz. 15.30. Podczas każdej Mszy św. – obrzęd posypania głów popiołem.

            Zachęcamy do odprawiania nabożeństw wielkopostnych w kaplicach i domach prywatnych.

            W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły.       

Post ścisły, czyli wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ilościowy, obowiązuje osoby pełnoletnie, a więc wszystkich, którzy ukończyli osiemnasty rok życia i wiąże ich do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia.

Post jakościowy, czyli wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli czternasty rok życia, aż do śmierci.

6.         Od Środy Popielcowej do 1.Niedzieli Wielkiego Postu – kwartalne dni modlitw o ducha pokuty.

7.         7 marca - pierwszy czwartek miesiąca, dzień modlitw o powołania kapłańskie i zakonne. Przed Mszą św. wieczorną – Godzina Święta.

8.         8 marca, w piątek– Międzynarodowy Dzień Kobiet. Zapraszamy wszystkie kobiety z naszej parafii na Drogę Krzyżową, podczas której będziemy się modlić w ich intencji.

9.         10 marca, w przyszłą niedzielę podczas Mszy św. o godz. 12.00, odbędzie się poświęcenie książeczek do nabożeństwa dla dzieci przygotowujących się do I Komunii św.

10.       Także, 10 marca, w przyszłą niedzielę, w kościele św. Jana Bosko w Sokołowie Podlaskim o godz. 19.30 – Msza św. z modlitwą o uzdrowienie.

11.       W porozumieniu ze Związkiem Polaków na Łotwie, Żołnierzami Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Republice Łotewskiej i Wydziałem Konsularnym Ambasady RP w Rydze organizowana jest WIELKANOCNA ZBIÓRKA, celem wsparcia najuboższych Polaków mieszkających na Łotwie. Zbierane są: artykuły żywnościowe (z długim okresem przechowywania), środki higieny osobistej i chemia gospodarcza oraz przybory szkolne i zabawki. Akcja potrwa do 3 kwietnia, a pilotuje ją ks. Karol Biegluk, dawny wikariusz w Kosowie, a obecnie – Kapelan Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Republice Łotewskiej.

            Szczegóły – na tablicy ogłoszeń.

12.       14 marca, we czwartek, w przychodni lekarskiej „Zdrowie” przy ul. Słonecznej w Kosowie Lackim odbędą się badania USG. Szczegóły - na tablicy ogłoszeń.

13.       Intencje modlitewne członków Żywego i Nieustającego Różańca na miesiąc marzec:

            -o odrodzenie ducha jedności i solidarności w rodzinach, sąsiedztwie i całej Ojczyźnie;

            -o łaskę nawrócenia dla zatwardziałych grzeszników oraz dar roztropności dla spowiedników;

            -za podejmujących trud abstynencji.