1 NIEDZIELA ADWENTU

2 GRUDNIA 2018

 

 

1.         Dzisiaj, rozpoczynamy Adwent. Jest to czas radosnego oczekiwania na przyjście Jezusa Chrystusa. Bezpośrednio okres ten przygotowuje nas do świąt Bożego Narodzenia.

 Nasze przygotowanie powinno polegać na ożywieniu życia religijnego i zbliżeniu się do Boga poprzez modlitwę i praktyki sakramentalne. Sprzyjać temu powinny nabożeństwa adwentowe, takie jak „roraty” i rekolekcje.

„Roraty” będą odprawiane w każdą środę i sobotę, rano o godz. 6.45 i we czwartek - o godz. 17.00. W sposób szczególny, do udziału w „roratach” zapraszamy dzieci i młodzież. Prosimy, aby przynosić ze sobą lampiony. Na ostatnim nabożeństwie „roratnim” zostanie rozstrzygnięty konkurs na najładniejszy lampion.

Rekolekcje adwentowe odbędą się w dniach 14 -16 grudnia. Poprowadzi je Ks. kan. mgr lic. Mirosław Łaziuk, Wiceoficjał Sądu Biskupiego w Drohiczynie.

Okres Adwentu rozpoczyna nowy Rok Liturgiczny, który będzie przebiegał pod hasłem: „W mocy Bożego Ducha”. Jest to druga część dwuletniego programu duszpasterskiego, poświęconego sakramentowi bierzmowania, którego mottem są słowa: „Duch, który umacnia miłość”.

 

2.         Przypominamy, że również dzisiaj, o godz. 15.00 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kosowie Lackim odbędzie się wieczór autorski Pani Katarzyny J. Kowalskiej, która będzie promować swoją książkę pt. „Polski EL GRECO”. W spotkaniu najprawdopodobniej będzie też uczestniczyć odkrywczyni obrazu El Greca w Kosowie Lackim, Pani Izabella Galicka. Serdecznie zapraszamy w imieniu organizatorów.

 

3.         3 grudnia, w poniedziałek – wspomnienie św. Franciszka Ksawerego, prezbitera.

 

4.         Prosimy, aby osoby które pobrały torby w ramach akcji „Od serca” dostarczyły je na plebanię, najpóźniej do jutra, do godz. 11.00.

 

5.         Porządek roznoszenia opłatków w najbliższym tygodniu będzie następujący: poniedziałek – Kosów Lacki: ul. Parkowa, Wiejska, Mazowiecka, Kosów Lacki kolonie oraz Tosie i Krupy, wtorek – Kosów Lacki: ul. Szkolna, Kolejowa, Energetyczna i Towarowa, środa – Kosów Lacki: ul. Polna, Gutowska i Boczna, czwartek – Kosów Lacki: ul. Nowa i Kościelna, piątek – Kosów Lacki: ul. Leśna, Piaskowa i Małkińska, sobota (od godz. 11.30) – Kosów Lacki: blok przy ul. Sportowej i ul. Młynarska.

            Porządek może ulec zmianie, jeśli wypadnie pogrzeb.

 

6.         6 grudnia – pierwszy czwartek miesiąca, dzień modlitw o powołania kapłańskie i zakonne. Przed Mszą św. wieczorną – Godzina Święta.

            O godz. 17.00 zostanie odprawiona Msza św. w intencji zmarłych polecanych Miłosierdziu Bożemu w „wypominkach”.

 

7.         7 grudnia, w piątek – wspomnienie św. Ambrożego, biskupa i doktora Kościoła, patrona pszczelarzy.

 

8.         Także, 7 grudnia – pierwszy piątek miesiąca, nabożeństwo ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Po Mszy św. wieczornej - nabożeństwo wynagradzające. O godz. 15.30 – nabożeństwa pierwszopiątkowe w kaplicach w Chruszczewce i w Rytelach Wszołkach.

 

9.         8 grudnia, w sobotę – uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Msze św. będą odprawiane według następującego porządku: w kościele - o godz. 6.45 (Msza św. roratnia), o godz. 10.00 i o godz. 17.00, w kaplicach – o godz. 15.30.

 

10.       9 grudnia, w przyszłą niedzielę, pod hasłem „W mocy Bożego Ducha”, będziemy obchodzili 19.Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Przy tej okazji odbędzie się zbiórka ofiar do puszek na Fundusz Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

 

11.       Również, w przyszłą niedzielę, 9 grudnia po Mszach św. o godz. 10.00 i o godz. 12.00 uczniowie Szkoły Podstawowej w Kosowie Lackim będą rozprowadzać karty i ozdoby świąteczne oraz pierniczki. Dochód z tej akcji przeznaczony będzie na cele charytatywne, a przede wszystkim na pokrycie kosztów tzw. „adopcji na odległość” Mary Grace z Filipin. Dziewczynka jest podopieczną szkoły od czerwca 2017 r. Dzięki comiesięcznym wpłatom uczęszcza do szkoły prowadzonej przez siostry urszulanki, a jej rodzina otrzymuje pomoc materialną w postaci produktów spożywczych.

 

12.       Pod hasłem: „Świeca, która tworzy polską Wigilię”, rozpoczyna się XXV Edycja Ekumenicznej Akcji Charytatywnej Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom 2018. Przy tej okazji w zakrystii można nabyć świece wigilijne. Środki uzyskane z tejże akcji będą przeznaczone na zorganizowanie kolonii charytatywnych w wakacje 2019 r. Świece duże są po 15 zł, średnie – po 10 zł i małe – po 5 zł.

 

13.       4 grudnia, we wtorek o godz. 11.30 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kosowie Lackim odbędzie się bezpłatne badanie słuchu.