7 NIEDZIELA ZWYKŁA

 

1.         W dniach 23 lutego – 1 marca, pod hasłem: „Szczęśliwe dzieci w trzeźwych rodzinach”, będziemy obchodzili 53.Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Przy tej okazji zachęcamy do podjęcia stosownych postanowień trzeźwościowych i abstynenckich na najbliższy tydzień, jak również na czas Wielkiego Postu. Trzeźwość i abstynencja, to nie tylko wolność od alkoholu, ale od wszelkich uzależnień.

 

2.         26 lutego, w Środę Popielcową, rozpoczynamy okres Wielkiego Postu, czyli czas, który ma nas przygotować na radosne Święta Zmartwychwstania Pańskiego.

            Nasze przygotowanie powinno polegać na ożywieniu życia religijnego i zbliżeniu się do Boga poprzez modlitwę, post i jałmużnę oraz życie sakramentalne. Sprzyjać temu powinny nabożeństwa wielkopostne, takie jak: Droga Krzyżowa, Gorzkie Żale i rekolekcje.

            Droga Krzyżowa będzie odprawiana w każdy piątek, o godz. 16.15. Po Drodze Krzyżowej odbędzie się ucałowanie relikwii Drzewa Krzyża Świętego, w czasie którego będzie śpiewana Koronka do Miłosierdzia Bożego. Tradycyjne ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego będą zbierane przy wyjściu z kościoła po nabożeństwie i po Mszy św., a nie w trakcie ucałowania relikwii i koronki.

            Gorzkie Żale będą śpiewane w każdą niedzielę, po sumie oraz we środy o godz. 16.40 (poczynając od środy po I niedzieli Wielkiego Postu).

            Rekolekcje wielkopostne odbędą się w dniach 20 - 22 marca. Dzień wcześniej rozpoczną się rekolekcje szkolne.

            Za udział w Drodze Krzyżowej, Gorzkich Żalach i rekolekcjach można zyskać odpust zupełny.

            Msze św. w Środę Popielcową będą sprawowane według następującego porządku: w kościele – o godz. 8.00, 10.00 i 17.00, w kaplicach – o godz. 15.30. Podczas każdej Mszy św. – obrzęd posypania głów popiołem.

            Zachęcamy do odprawiania nabożeństw wielkopostnych w kaplicach i domach prywatnych.

            W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły.       

Post ścisły, czyli wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ilościowy, obowiązuje osoby pełnoletnie, a więc wszystkich, którzy ukończyli osiemnasty rok życia i wiąże ich do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia.

Post jakościowy, czyli wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli czternasty rok życia, aż do śmierci.

 

3.         Od Środy Popielcowej do 1.Niedzieli Wielkiego Postu – kwartalne dni modlitw o ducha pokuty.

 

4.         1 marca – pierwsza niedziela miesiąca, czyli niedziela adoracyjna. Po sumie nabożeństwo eucharystyczne połączone z Gorzkimi Żalami.

 

5.         Również, 1 marca – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W związku z tym, zapraszamy na Mszę św. o godz. 10.00, ofiarowaną przez Pana Senatora Waldemara Kraskę i Zarząd Gminny Prawa i Sprawiedliwości w intencji tych, którzy walczyli o wolną Polskę. Bezpośrednio po Mszy św. odbędzie się złożenie wieńców przy pomniku „Żołnierzy Wyklętych”, a o godz. 15.00 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury będzie można obejrzeć wystawę „Kongres Polska – Wielki Projekt” oraz zostanie wyświetlony film pt. „Rzeczpospolita - Reaktywacja”, po którym będzie miało miejsce spotkanie z jego reżyserką Anną Ferens.

 

6.         Także, 1 marca, w przyszłą niedzielę po Mszy św. o godz. 12.00 – spotkanie kandydatów do bierzmowania.

 

7.         Trwają zapisy na beatyfikację Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego, która odbędzie się 7 czerwca w Warszawie. Termin zgłoszeń upływa 1 marca.