6. NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

Niedziela Palmowa Męki Pańskiej – 25 marca 2018 r.

 

1. Dzisiaj święcimy palmy na znak zwycięstwa, jakiego Jezus dokonał przez swoją krzyżową śmierć. Jest to początek Wielkiego Tygodnia, a jego zwieńczeniem będzie Święte Triduum Paschalne. Zapraszamy na nabożeństwa:

- Wielki Wtorek – o 18.30 Droga krzyżowa ulicami Kosowa;

- Wielka Środa – o 17.40 Gorzkie żale;

- Wielki Czwartek – o 18.00 Msza św. Wieczerzy Pańskiej; po Eucharystii procesja do ciemnicy, czyli do ołtarza wystawienia Najświętszego Sakramentu, adoracja do 21.00;

- Wielki Piątek - wznowienie adoracji o 7.00; o 18.00 - Liturgia Męki Pańskiej: adoracja Krzyża, procesja do Grobu Pańskiego, śpiew Gorzkich żali i adoracja do 22.00;

- Wielka Sobota - wznowienie adoracji o 7.00; o 19.30 - nabożeństwo Wigilii Paschalnej, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych (weźmy świece!), adoracja do 23.00;

- Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego – o 6.00 procesja rezurekcyjna i Msza św.

Uczyńmy wszystko, by wziąć udział w tych obrzędach! Trwajmy przy Chrystusie na wieczornych adoracjach oraz przez cały piątek i sobotę. W Wielki Piątek i w Wielką Sobotę zapraszamy do adoracji w ciągu dnia. Druhów Strażaków zapraszamy do czuwania przy Panu Jezusie i udziału w procesji rezurekcyjnej. Od czwartku do soboty ok. godz. 21.00 będziemy śpiewać Koronkę do Miłosierdzia Bożego. W Wielki Piątek rozpocznie się Nowenna do Miłosierdzia Bożego.

 

2. W Wielki Piątek obowiązuje ścisły post. Dotyczy on osób między 18. a 60. rokiem życia: zobowiązane są one do postu ilościowego (jeden posiłek do syta; albo dwa mniejsze). Wszystkich zaś obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Kościół prosi o zachowanie wstrzemięźliwości również w Wielką Sobotę - do Wigilii Paschalnej.

 

3. Ofiary składane przy adoracji Krzyża w Wielki Piątek przeznaczone są na Grób Pański w Jerozolimie i utrzymanie innych miejsc świętych w Ziemi Świętej.

 

4. Poświęcenie pokarmów w Wielką Sobotę:

- w kościele - o 9.00, 10.00 i 11.00;

- na wsiach - od godz. 9.00, według tradycyjnego porządku są dwie trasy:

a) Olszew, Henrysin, Zawady, Grądy, Nowa Wieś, Łomna, Zaleś, Stary Ratyniec, Nowy Ratyniec, Telaki, Trzciniec Mały, Trzciniec Duży, Chruszczewka;

b) Sitne, Żochy, Dębe, Stara Maliszewa, Nowa Maliszewa, Guty, Jakubiki, Rytele-Wszołki, Krupy, Tosie.

Prosimy Panie i Panów Sołtysów oraz Radnych o zorganizowanie dojazdu Księży. Składane przy poświęceniu ofiary przeznaczamy w tym roku na renowację witraży.

 

5. W czasie Triduum Sacrum możemy zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami:

- w Wielki Czwartek – za odśpiewanie hymnu Przed tak wielkim Sakramentem,

- w Wielki Piątek – za czynny udział w adoracji Krzyża,

- w czasie Wigilii Paschalnej – za odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych.

 

6. W Niedzielę Zmartwychwstania od godz. 5.00 adoracja Najśw. Sakramentu, a o godz. 6.00 rozpocznie się procesja rezurekcyjna (w porę oczyśćmy i przygotujmy do niesienia wszystkie emblematy religijne); bezpośrednio po procesji Msza św. Inne Msze św.: o godz. 10.00 i 12.00 (nie ma Mszy św. o 8.00 i 18.00!) oraz w kaplicach o zwykłej porze.

 

7. Chrzest św. będzie sprawowany w Niedzielę Wielkanocną o godz. 10.00. Rodziców

i chrzestnych zapraszamy do kancelarii parafialnej na spotkanie  po ostatnim poświęceniu pokarmów w sobotę – ok. godz. 11.20. Następny termin Chrztu św.: 13 maja.

 

8. Nie odkładajmy przystąpienia do sakramentu pokuty na czas Triduum Paschalnego! Księża nie będą w stanie takiej posługi wszystkim zapewnić. Spowiadamy TYLKO do Wielkiej Środy włącznie na Mszach porannych i wieczornych i w czasie adoracji krzyża w Wielki Piątek.

 

9. Bóg zapłać za ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego: KRK z ul. Nowej (zel. Dariusz Szymański) – 150 zł, KR z Jakubik (zel. Gocal Lucyna) – 140 zł, KR z Żoch (zel. Teresa Maliszewska) – 120 zł, ofiary na kościół złożone w kancelarii parafialnej – 400 zł.

 

10. Dzieci, które zbierały do skarbonek swoje ofiary jako jałmużnę wielkopostną, niech przyniosą je do kościoła przy okazji święcenia pokarmów w Wielką Sobotę.

 

11. Uroczystość Zwiastowania Pańskiego w liturgii przeniesiona jest na poniedziałek po oktawie Wielkanocy na 9 kwietnia. 

 

12.Od dzisiaj Msze Św. wieczorne w niedziele i dni powszednie o godz. 18.00.

www.parafiakosowlacki.pl