Uroczystość pogrzebowa kaprala Edwarda Iwanowskiego
pseudonim "Szatan" 

   A58221C9_17A7_488F_A8DB_3F95849BE2A8.jpeg

        23 listopada 2019 r., w Kosowie Lackim, w parafii Narodzenia NMP, odbyła się ceremonia pogrzebowa kaprala Edwarda Iwanowskiego ps. „Szatan”, żołnierza 30 Dywizji Piechoty Armii Krajowej, poległego w walce z niemieckim okupantem 11 kwietnia 1944 r. w okolicy Telak. Mszy pogrzebowej przewodniczył biskup drohiczyński Jego Ekscelencja Piotr Sawczuk. Uroczystości towarzyszyła asysta honorowa Wojska Polskiego. W pogrzebie udział wzięli senator RP Waldemar Kraska, zastępca dyrektora Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN Joanna Piskorz, archeolog Biura, który nadzorował prace ekshumacyjne – Piotr Kędziora-Babiński, burmistrz miasta i gminy Jan Słomiak, dyrekcje szkół wraz z pocztami sztandarowymi, kombatanci, strażacy, kosowscy harcerze, parafianie.

       W homilii ksiądz biskup nawiązał do liturgii słowa, która skupia się na temacie zmartwychwstania. „Życie wieczne ma inny wymiar niż życie ziemskie. Dążymy do pełnego zjednoczenia z Chrystusem po śmierci” – zaznaczył. Biskup odwołał się do pseudonimu kaprala, podkreślając iż „Szatan” oznacza waleczność, poświęcenie, zawziętość, a nie związki ze złym duchem.

      Oddział partyzancki, w skład którego wchodził m.in. kapral „Szatan”, nieustannie się powiększał, a nowi ochotnicy potrzebowali broni. Postanowiono więc ukraść broń Niemcom stacjonującym w rejonie Telak, w Kutyskach na wysuniętej kolonii. Niestety ich plan się nie udał. Patrol ostrzelany ogniem broni maszynowej, musiał się wycofać ponosząc straty w zabitych i rannych. Wtedy poległ strzelec Iwanowski. Przy poległym odnaleziono resztki cywilnych ubrań oraz dwie łuski od niemieckich karabinów. Został pochowany na polu w miejscu śmierci.

       Dnia 25 września 2019 r. firma Zabytki, Badania, Projekty, Realizacje Michał Grabowski z Warszawy, działając na zlecenie Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN, ekshumowała na terenie miejscowości Telaki gm. Kosów Lacki, woj. mazowieckie kaprala Edwarda Iwanowskiego ps. „Szatan”.

      Po skończonej Eucharystii, uroczysty kondukt przeszedł na cmentarz parafialny w Kosowie Lackim, gdzie szczątki żołnierza Iwanowskiego spoczęły w kwaterze, tuż obok Grobu Nieznanego Żołnierza.