Oto jest dzień, który dał nam Pan…

(Dziękczynienie za dar I Komunii św. w dekanacie sterdyńskim)

Maj i czerwiec w Polsce jest czasem I Komunii świętych. Tradycją jest też dziękczynienie za ten dar poprzez pielgrzymowanie do miejsc świętych. W dekanacie sterdyńskim od dziesięcioleci pielgrzymuje się do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Łazówku.

W sobotę 21 czerwca 2014 r. z Kosowa Lackiego na wspólną modlitwę dziękczynną wyruszyła autokarem liczna grupa dzieci wraz z rodzicami i katechetą – ks. Karolem. Parafia zadbała o to, by przejazd był nieodpłatny. W Łazówku tego dnia zebrały się dzieci wraz z rodzicami i opiekunami z parafii Ceranów, Grodzisk, Kosów Lacki, Łazówek, Seroczyn, Skibniew, Sterdyń i Zembrów. Byli też obecni kapłani z tych parafii, na czele z dziekanem sterdyńskim ks. kanonikiem Tomaszem Pełszykiem. Miejscowy proboszcz ks. Robert Krasowski wszystkich przywitał i w kilku zdaniach przedstawił historię Diecezjalnego Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia.

Mszę św. o godz. 10.00 dzieci rozpoczęły wspólnym śpiewem pieśni: „Oto jest dzień, który dał nam Pan”. Kazanie o obecności Matki Bożej w życiu Pana Jezusa i naszym wygłosił ks. Karol Biegluk. Na zakończenie zwrócił się do zebranych przed ołtarzem dzieci z apelem, żeby w ich sercach zawsze było miejsce dla Pana Jezusa. W czasie procesji Eucharystycznej dokoła kościoła odśpiewano Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa a następnie zostaliśmy pobłogosławieni Najświętszym Sakramentem.

Modlitewne spotkanie jak zwykle zakończyło się wspólnym posiłkiem zorganizowanym przez miejscowych parafian, za co należą się im serdeczne podziękowania. Ubogaceni duchowo i posileni słodkościami szczęśliwie wróciliśmy do Kosowa Lackiego, który przywitał nas deszczem. Szkoda tylko, że następne dekanalne spotkanie dziękczynne za dar I Komunii św. w Łazówku dopiero za dwa lata…