30 Białostocka Piesza Pielgrzymka i 1 Ogólnopolska Pielgrzymka Konna na Jasną Górę w diecezji drohiczyńskiej

Jasna Góra od wielu wieków jest miejscem, do którego pielgrzymowały liczne rzesze Polaków. Na tegoroczne trasy pielgrzymkowe wyruszają kolejne grupy. Wyruszyła już także 26 Piesza Pielgrzymka Drohiczyńska.  Wszyscy, którzy pozostali w swoich parafiach, mogą uczestniczyć w pielgrzymowaniu duchowym. Forma naszego tegorocznego uczestnictwa duchowego jest nieco inna, jak do tej pory. Po Mszy św. -  z inicjatywy ks. Mariusza -  śpiewamy dziesiątkę Różańca św., idąc wokoło naszej świątyni. Nasze spotkanie kończymy odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego pod „Krzyżem Papieskim”. Wszystkich serdecznie zapraszamy do uczestnictwa.

Przez miejscowości diecezji drohiczyńskiej – do Sanktuarium MB Częstochowskiej – biegną pątnicze szlaki pieszych pielgrzymek: białostockiej i łomżyńskiej oraz Pielgrzymka Konna z Zarąb Kościelnych. Pątnicy mają tu swoje postoje i noclegi od wielu już lat.

2 lipca 2016r. jubileuszowa Pielgrzymka Białostocka miała swój obiadowy postój w Kosowie Lackim. Jak co roku parafianie przyjęli pątników bardzo gościnnie.

Relację z przebiegu 1 Ogólnopolskiej Pielgrzymki Konnej na Jasną Górę w diecezji drohiczyńskiej – mojego autorstwa – można przeczytać w bieżącym numerze „Niedzieli Podlaskiej” na stronie 6 (nr 31 z 31 VII 2016). Relacje fotograficzne z obu pielgrzymek można obejrzeć w galeriach poniżej.  

Przemarsz Pielgrzymki Konnej w diecezji drohiczyńskiej, która rozpoczęła się w Zarębach Kościelnych, można było obserwować w dniach 29-30 czerwca 2016r. Wraz z pozostałymi grupami pielgrzymka gwiaździsta dotarła na Jasną Górę 9 lipca 2016r. Na Jasnogórskich Błoniach stanęło tego dnia 100 koni.