Dzień Podlasia w Kosowie Lackim A.D. 2015

We środę 10 czerwca w naszej wspólnocie parafialnej odbył się Dzień Podlasia. Został on ustanowiony na pamiątkę pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II w 1999 r. w Drohiczynie. Szesnasta rocznica Jego przybycia do naszej diecezji – zgodnie z prośbą ks. bpa Tadeusza Pikusa – była obchodzona po raz pierwszy nie tylko w Drohiczynie, ale i w wielu parafiach naszej diecezji. Głównym organizatorem kosowskiego Dnia Podlasia „na ludowo” był ks. Karol.

 

O godz. 17.00 w Kosowie Lackim zabiły dzwony, bo niegdyś właśnie o tej godzinie wylądował w Drohiczynie helikopter z Ojcem Świętym na pokładzie. W kościele parafialnym o godz. 18.00 koncelebrowana była Msza św. m.in. w intencji dziękczynnej za wszelkie łaski Boże udzielone naszej parafii, z prośbą o owocne przeżycie Misji św. (za wstawiennictwem św. Jana Pawła II). Ksiądz Marcin w skierowanym do nas słowie przypomniał wizytę papieża w Drohiczynie. Na zakończenie kazania wspólnie odśpiewaliśmy jedną zwrotkę i refren papieskiej pieśni Abba Ojcze. Po Mszy św. licznie zebrani w kościele wierni uczestniczyli w Nieszporach o Najświętszym Sakramencie i procesji Eucharystycznej.

Na drugą część uroczystości przeszliśmy na plac przy domu parafialnym. Animujący całe spotkanie plenerowe ks. Marcin rozpoczął je od krótkiej modlitwy, a później po raz drugi tego dnia zaśpiewaliśmy Abba Ojcze. Potem ze swoimi artystycznymi programami wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Kosowie Lackim oraz młodzież i dorośli przygotowani przez ks. Marcina. Zespół Biedroneczki, kierowany przez p. Hanię Ratyńską, przepięknie wykonał kilka utworów ludowych. Dużym atutem występu dzieci z klasy III b były stroje i wianki na głowach z żywych kwiatów uplecione przez p. Annę Ratyńską i autorkę tego tekstu. W trakcie radosnego występu młodzieży bawiliśmy się wspólnie, a następnie wysłuchaliśmy kilku pieśni ludowych w wykonaniu chóru Sama słodycz, który tego dnia miał swój udany debiut. Dzięki licznym ofiarodawcom i ludziom dobrej woli wieczorne spotkanie integracyjne mogło się odbyć przy grillu i słodkim ciastku.

Gdy odśpiewaliśmy pieśń W dolinie Góry Zamkowej, do naszej nie za ogromnej, ale bardzo wesołej wspólnoty parafialnej dołączył ks. Proboszcz, który właśnie powrócił z Drohiczyna. Wysłuchaliśmy jego gorącej relacji z głównych obchodów Dnia Podlasia w samym sercu naszej diecezji. Ks. Tomasz zaakcentował słowa o wierności w życiu, które ks. bp senior Stanisław Stefanek, pasterz diecezji łomżyńskiej wypowiedział w swoim kazaniu w katedrze. Po odśpiewaniu Apelu Jasnogórskiego i Barki – ulubionej pieśni religijnej św. Jana Pawła II – udaliśmy się do naszych domów w dobrych humorach i z myślą, że wkrótce musimy się spotkać ponownie.

Ogromne podziękowania należą się każdemu, kto choćby w minimalnym stopniu przyczynił się do zorganizowania Dnia Podlasia w takim kształcie i wszystkim, którzy uczestniczyli w radosnym świętowaniu. Serdeczne podziękowania wypowiedział ks. Proboszcz w trakcie niedzielnych ogłoszeń parafialnych:

Dziękujemy za wszelkie zaangażowanie w przygotowanie i przeżycie w naszej parafii 10 czerwca 16. r. wizyty św. Jana Pawła II w Drohiczynie oraz Dnia Podlasia. Szczególne podziękowania należą się dzieciom i dorosłym – śpiewającym w czasie spotkania przy plebanii, młodzieży i ks. Marcinowi, animującemu tę część uroczystości. Wdzięczni jesteśmy sponsorom – Zakładom Mięsnym Zakrzewscy, Zakładom Mięsnym Świderscy oraz indywidualnym ofiarodawcom. Dziękujemy Rycerstwu Niepokalanej, paniom, które przygotowywały poczęstunek i obsłudze „technicznej”. Dziękujemy wreszcie ks. Karolowi, który całość organizował.

Ksiądz Proboszcz zaapelował też do wszystkich zainteresowanych, aby w Kosowie Lackim w następnych latach kontynuowano Dzień Podlasia w rozszerzonej formule, tj. z udziałem władz samorządowych, instytucji kulturalnych i szkół.

P1050602
P1050603
P1050604
P1050605
P1050606
P1050607
P1050608
P1050609
P1050610
P1050611
P1050612
P1050613
P1050614
P1050615
P1050616
P1050617
P1050618
P1050619
P1050620
P1050621