Majowe Nabożeństwo Fatimskie

Liczna grupa wiernych z kosowskiej parafii wzięła udział w pierwszym w tym roku nabożeństwie fatimskim, które miało miejsce w 98. rocznicę objawień Matki Bożej w dolinie Cova da Iria w Portugalii. Nabożeństwu, które 13 maja o godz. 18.00 rozpoczęło się uroczystą procesją, przewodniczył ks. kan. Mirosław Łaziuk - oficjał Sądu Biskupiego w Drohiczynie. Następnie rozpoczęła się Eucharystia, w trakcie której ks. Mirosław wygłosił kazanie o wydarzeniach fatimskich, będących nadzieją dla całego świata. Zebrani w kościele wierni mogli usłyszeć o zdarzeniach, które stały się udziałem trójki małych pobożnych dzieci: Łucji, Hiacynty i Franciszka. Najważniejszym przesłaniem orędzia fatimskiego, które dzieci przekazały światu jest wezwanie do pokuty i nawrócenia. To one już w 1915 r. – dokładnie 100 lat temu – widziały białą postać. Kaznodzieja przypomniał, że również w 1916 r. aż trzykrotnie dzieci miały widzenie młodzieńca „Anioła Portugalii”, który w trakcie pierwszego spotkania z dziećmi nauczył je następującej modlitwy: Boże mój, wierzę w Ciebie, uwielbiam Cię, ufam Tobie, Ciebie kocham! Przepraszam Cię za tych, którzy w Ciebie nie wierzą, którzy Cię nie uwielbiają, którzy Tobie nie ufają i którzy Cię nie kochają.   

W dalszej części kazania ks. Mirosław mówił o objawieniach, które wydarzyły się 13 maja 1917r. Wtedy Maryja ukazuje się dzieciom po raz pierwszy. Zstępuje z Nieba, żeby upomnieć ludzi i chce prosić dzieci o modlitwę za grzeszników. Wskazuje, że modlitwą i pokutą można powstrzymać karzącą rękę Boga. Ks. Mirosław podkreślił, iż dzieci fatimskie nie ustawały w modlitwach i ofiarach, by ratować świat od zagłady, a nam zaś jest trudno zmobilizować się do modlitwy, uciekamy od cierpienia i od ofiary. W kazaniu nie zabrakło osobistych wspomnień związanych z Fatimą, bo ks. Mirosław 20 lat temu spotkał stryjecznego brata Franciszka i Hiacynty, który był naocznym świadkiem tamtych niesamowitych wydarzeń. Homilię ks. Mirosław zakończył słowami: Fatima jest nadzieją świata! Niech będzie i dla nas nadzieją na życie wieczne!

Po zakończeniu Mszy św. ze świątyni wyruszyła procesja różańcowa z figurą MB Fatimskiej, którą nieśli chętni parafianie. Rozważania różańcowe prowadził ks. Mirosław, a poszczególne tajemnice części chwalebnej Różańca św. odmawiali nasi księża i służba liturgiczna. Nabożeństwo zakończyło się odprowadzeniem figury MB Fatimskiej na jej stałe miejsce w nawie bocznej kościoła, ale przedtem ks. proboszcz podziękował wszystkim uczestniczącym w nabożeństwie za obecność, a Wspólnocie Rycerstwa Niepokalanej za kwiaty do przyozdobienia figury Maryi. Na koniec nawiązując do słów ks. Mirosława o tym, że Maryja jest nadzieją dla całego świata zaprosił do jeszcze liczniejszego udziału w kolejnych nabożeństwach fatimskich.