NIEDZIELA PALMOWA,
CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ

1.       31 marca, we środę, odbędą się odwiedziny chorych z posługą sakramentalną.

Odwiedziny we wsiach rozpoczną się o godz. 9.00, a w Kosowie – o godz. 15.00.

2.        W związku z pogorszeniem się sytuacji epidemicznej od 27 marca obowiązują nowe obostrzenia sanitarne. Dotyczą one także kościołów. Obecnie na jedną osobę uczestniczącą w nabożeństwie powinno przypadać 20 metrów kwadratowych powierzchni, co w naszym kościele przekłada się na 75 uczestników.

Przypominamy też o bezwzględnym wymogu zasłaniania ust i nosa maseczką oraz zachowania dystansu, minimum 1,5 m od drugiej osoby.

3.        Aby w czasie świąt umożliwić udział w nabożeństwach jak największej liczbie uczestników zostają wprowadzone dodatkowe Msze św. I tak:

-w pierwszy dzień świąt o godz.: 8.00, 15.00 i 18.00;

-w drugi dzień świąt – o godz. 15.00.

4.        Od 1 kwietnia Msza św. wieczorna będzie odprawiana o godz. 18.00.

5.        Również, od 1 kwietnia kancelaria parafialna w dni powszednie po południu będzie czynna w godz. 17.00 – 17.45.

6.        1 kwietnia – WIELKI CZWARTEK.

Nie będzie Mszy św. porannych.

Msza św. Wieczerzy Pańskiej – o godz. 18.00.

Po Mszy św. - przeniesienie Najświętszego Sakramentu do „ciemnicy”.

Za odmówienie lub odśpiewanie hymnu „Przed tak wielkim Sakramentem” można zyskać odpust zupełny.

1 kwietnia, to także pierwszy czwartek miesiąca, dzień modlitw o powołania kapłańskie i zakonne. W związku z tym, po Mszy św. Wieczerzy Pańskiej – Godzina Święta.

O godz. 20.45 – Koronka do Miłosierdzia Bożego.

Adoracja - do godz. 21.00.

Wszystkie adoracje, poza Godziną Świętą, będą miały charakter prywatny.

7.       2 kwietnia – WIELKI PIĄTEK MĘKI PAŃSKIEJ.

Adoracja – od godz. 9.00.

Liturgia Męki Pańskiej – o godz. 18.00.

Centralnym punktem liturgii będzie adoracja Krzyża. Z racji na pandemię koronawirusa adoracja będzie się odbywać przez przyklęknięcie przed krzyżem lub skłon. Nie będzie ucałowania krzyża.

Za udział w adoracji podczas liturgii Męki Pańskiej można zyskać odpust zupełny.

Ofiary składane na tacę podczas adoracji, będą przeznaczone na utrzymanie Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie oraz innych miejsc kultu religijnego w Ziemi Świętej.

Po zakończeniu Liturgii Męki Pańskiej, nastąpi przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego.

O godz. 20.45 – Koronka do Miłosierdzia Bożego.

Adoracja – do godz. 21.00.

W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły.

Z racji Wielkiego Piątku, kiedy to w sposób szczególny adorujemy krzyż, zwracamy się z prośbą o zrobienie porządków przy krzyżach przydrożnych i przydomowych.

2 kwietnia, to także pierwszy piątek miesiąca, nabożeństwo ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa.

8.        3 kwietnia – WIELKA SOBOTA.

Adoracja – od godz. 9.00.

Wigilia Paschalna – o godz. 19.00. Nie będzie poświęcenia ognia na zewnątrz świątyni, przy ognisku. W trakcie nabożeństwa nastąpi odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Z tej racji na liturgię przynosimy świece (zabezpieczone przed kapaniem wosku). Za odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych można zyskać odpust zupełny.

O godz. 20.45 – Koronka do Miłosierdzia Bożego.

Adoracja po zakończeniu Wigilii Paschalnej – do godz. 21.00.

Poświęcenie pokarmów:

-w kościele – od godz. 9.00 do godz. 15.00 (co pół godziny z przestrzeganiem przepisów sanitarnych);

-w terenie – od godz. 9.00:

® 1 trasa: Olszew, Henrysin, Zawady, Grądy, Nowa Wieś, Łomna, Zaleś, Stary Ratyniec, Nowy Ratyniec, Telaki, Trzciniec Mały, Trzciniec Duży i Chruszczewka;

® 2 trasa: Sitne, Żochy, Dębe, Stara Maliszewa, Nowa Maliszewa, Guty, Jakubiki, Rytele Wszołki, Krupy i Tosie.

Prosimy, aby pokarmy do poświęcenia przynosiła tylko jedna osoba z rodziny lub domu.

Księża do poszczególnych wsi przyjadą własnymi samochodami. Prosimy tylko o to, aby ktoś czuwał w danej miejscowości i wskazał miejsce poświęcenia, albo prosimy zgłosić to wcześniej, np. telefonicznie.

3 kwietnia, to także pierwsza sobota miesiąca, nabożeństwo ku czci Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny.

9.       4 kwietnia – NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO.

Adoracja – od godz. 5.00.

Msza św. rezurekcyjna – o godz. 6.00.

Nie będzie tradycyjnej procesji rezurekcyjnej. W jej miejsce odbędzie się przeniesienie, przy asyście służby liturgicznej, Najświętszego Sakramentu i figury Jezusa Zmartwychwstałego z Grobu Pańskiego na ołtarz mszalny, a po nim nastąpi błogosławieństwo.

Pozostałe Msze św. niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego:

-w kościele: o godz.: 8.00, 10.00, 12.00, 15.00 i 18.00;

-w kaplicach: w Rytelach Wszołkach – o godz. 9.00, w Chruszczewce – o godz. 11.00.

10.     W czasie Triduum Paschalnego księża będą pełnili dyżur w konfesjonale. Grafik dyżurów będzie znajdował się na tablicy ogłoszeń, na stronie internetowej parafii oraz będzie podawany na bieżąco w kolejne dni.

11.     Serdecznie dziękujemy Ks. Grzegorzowi za zorganizowanie i przeprowadzenie nocnej Drogi Krzyżowej. Słowa podziękowania kierujemy także pod adresem Pana Burmistrza, za zabezpieczenie transportu dla pątników oraz mieszkańcom poszczególnych miejscowości (Dębe, Stara i Nowa Maliszewa, Guty) – za przygotowanie trasy, a także uporządkowanie krzyży i kapliczek przydrożnych.

Wszystkim uczestnikom Drogi Krzyżowej dziękujemy za piękną postawę modlitewną i zachowanie porządku.

12.     Bóg zapłać za ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego: Kosów Lacki, ul. Nowa – KŻR im. Św. Faustyny Kowalskiej (zel. Krystyna Kędzior) – 100 zł, Kosów Lacki, ul. Nurska – KŻR im. Św. Teresy od Dzieciątka Jezus (zel. Elżbieta Krasnodębska) – 200 zł, KŻR (kobiet i mężczyzn) z Ratyńca Nowego – łącznie 200 zł, KŻR  z Zalesia – 120 zł, KŻR z Krup – 150 zł oraz cztery ofiary bezimienne – łącznie 290 zł.

Dziękujemy również za ofiary składane na ten cel przy okazji Drogi Krzyżowej.