ZARZĄDZENIE BISKUPA DROHICZYŃSKIEGO 

Zagrożenie epidemiczne nie ustaje i niestety powoli rośnie liczba osób zakażonych. Wszystkie one otrzymują stosowną pomoc medyczną i otoczone są ofiarną opieką wielu ludzi. Pragnę złożyć serdeczne podziękowanie tym, którzy z narażeniem zdrowia i z wielką miłością świadczą pomoc dotkniętym koronawirusem. Dziękuję również tym osobom, które w sposób zdyscyplinowany respektują zarządzenia służb medycznych, sanitarnych i porządkowych, wydawane w celu ograniczenia niebezpieczeństwa. Towarzyszy wam - drodzy Państwo - nasza ufna modlitwa i duchowe wsparcie.

Niniejszym pismem pragnę przekazać dodatkowe zarządzenia, które uwzględniają zalecenia Prezydium Konferencji Episkopatu Polski z 21.03.2020 r. i mają nam pomóc właściwie i spokojnie przeżyć pozostałą część Wielkiego Postu. Moje wcześniejsze zarządzenia pozostają w mocy, a ponadto:

 

1. Dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej wiernym, wskazanym w moim piśmie z 13 marca, zostaje przedłużona do 5. kwietnia br. włącznie (do Niedzieli Palmowej). Zachęcam usilnie do korzystania w dalszym ciągu z transmisji radiowych, telewizyjnych oraz internetowych, ale też do traktowania swego duchowego uczestnictwa we Mszach i nabożeństwach wielkopostnych w sposób nabożny, wyciszony i skupiony. Istnieje możliwość przyjęcia Komunii świętej duchowej, zgodnie z zachętą wypowiedzianą przez św. Jana Pawła II (enc. Ecclesia de Eucharistia, 34).

 

2. Zawieszenie bierzmowań, pielgrzymek i wszelkich zgromadzeń pozostaje w mocy do Świąt Wielkanocnych. Zgodnie z Komunikatem Przewodniczącego KEP z dnia 24 marca br. we Mszy św. lub innym obrzędzie religijnym nie może uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób, nie licząc sprawujących posługę.

 

3. W dalszym ciągu proszę o codzienną modlitwę na różańcu w rodzinach o godz. 20.30, zakończoną odśpiewaniem apelu w łączności z biskupami, kapłanami i zakonnicami, modlącymi się w tym czasie w kościołach lub kaplicach.

 

4. W uroczystość Zwiastowania Pańskiego, w Dzień Świętości Życia o godz. 12.00 złączmy się we wspólnej modlitwie z Ojcem świętym Franciszkiem i wiernymi różnych krajów, odmawiając modlitwę „Anioł Pański”, „Ojcze nasz” i 3 razy „Zdrowaś Maryjo”  oraz modlitwę kard. Bagnasco w intencji ustania epidemii (zob. załącznik). Proszę również, aby tego dnia o godz. 12.00 we wszystkich kościołach zabrzmiały dzwony.

Połączmy się też duchowo z Ojcem świętym na modlitwie w piątek, 27. marca o godz. 18.00.

 

5. Przypominam, że Penitencjaria Apostolska, dekretem z 19. marca br., ustanowiła dodatkowy odpust zupełny dla wiernych chorych na Covid-19, przechodzących kwarantannę, a także dla pracowników służby zdrowia i członków rodzin osób zarażonych, którzy mimo ryzyka świadczą im pomoc oraz innym wiernym, którzy uczestniczą w modlitwie przebłagalnej. Dla zapoznania się z warunkami odpustu, proszę zajrzeć do dekretu Penitencjarii, dostępnego w mediach.

 

6. Zwracam się z prośbą do Księży, aby byli do dyspozycji wiernych, którzy pragną odbyć spowiedź sakramentalną. Może to być połączone z wystawieniem Najświętszego Sakramentu i adoracją, np. w pozostałe jeszcze piątki Wielkiego Postu, przez parę godzin w ciągu dnia. Proszę Księży o umieszczenie informacji o godzinach dyżuru spowiedniczego w gablocie parafialnej i na stronie internetowej. Zgodnie z roztropnym rozeznaniem Księża mogą też spowiadać poza konfesjonałem, strzegąc tajemnicy sakramentalnej, ale też zachowując odpowiednią odległość od penitenta - w bocznej kaplicy, w zakrystii, w sali duszpasterskiej lub nawet na wolnym powietrzu. Należy ponadto przewidzieć dzień odwiedzin chorych i starszych, aby - zachowując wymogi bezpieczeństwa - wyspowiadać ich i udzielić Komunii świętej.

 

7. Przypominam, że na wypełnienie obowiązku przystąpienia do Komunii wielkanocnej (i odbycia sakramentalnej spowiedzi) mamy czas do Niedzieli Trójcy Świętej (07.06.2020). Istnieje więc szansa, że ci, którzy nie spełnią tego obowiązku przed Wielkanocą, zdąża to uczynić później. Pragnę jednak zaznaczyć, że nie ma możliwości odbycia spowiedzi przez telefon, czy inne środki audiowizualne. Nie ma też podstaw, w obecnym stanie zagrożenia epidemicznego, do udzielania tzw. absolucji generalnej, chyba, że w poszczególnych przypadkach będą spełnione ogólne warunki otwierające taką możliwość.

 

8. Gorąco popieram akcję Caritas Diecezji Drohiczyńskiej „dzielny bo dobry”, skierowaną na organizowanie w czasie trwających obecnie trudności wolontarystycznej pomocy osobom starszym, chorym, niepełnosprawnym, nieporadnym, samotnie wychowującym dzieci. Jest to także właściwy moment dla parafialnych zespołów charytatywnych i dla innych osób o otwartym sercu na okazanie cichej życzliwości i konkretnej pomocy.

 

9. Przed rozpoczęciem Modlitwy Eucharystycznej i przeistoczeniem wskazane jest dokonanie przez celebransa dezynfekcji rąk. We Mszach świętych koncelebrowanych, przygotowanie darów, spożycie Krwi Pańskiej z kielicha i puryfikacja należą do głównego celebransa, pozostali kapłani przyjmują Komunię świętą przez zanurzenie.

 

10. Przypominam Księżom, że w obecnej sytuacji bardziej zalecane jest udzielanie Komunii świętej na rękę. Decyzja o sposobie przyjęcia należy jednak do wiernych. Należy przed rozpoczęciem udzielania ogłosić, że osoby przyjmujące na rękę winny podejść w pierwszej kolejności, przyjmujące zaś do ust, w drugiej kolejności. Jeśli Komunii udziela dwóch szafarzy, należy zapowiedzieć, że jeden z nich udziela na rękę, drugi do ust.

 

11. Jest wskazane, aby Księża Proboszczowie zaopatrzyli się w płyn dezynfekujący i używali go we wspomnianych wyżej sytuacjach, a ponadto co jakiś czas zlecili przetarcie nim klamek, niektórych elementów ławek, konfesjonałów, balustrad itp.

 

12. Kościół żyje z ofiar składanych przez wiernych. Biorąc więc pod uwagę fakt, że w ostatnim okresie liturgia w parafiach była sprawowana z nielicznym udziałem osób i niewielkie były ofiary składane na tacę, parafialne świadczenia okresowe przekazywane do Kurii Diecezjalnej z II kwartału 2020 r. zostają obniżone o 50%. Dotyczy to podatku od parafii, nie zaś zobowiązań osobistych poszczególnych księży, czy też tac i puszek na cele ogólne. Ufam, że ta decyzja ułatwi Księżom Proboszczom regulowanie bieżących opłat parafialnych i nie wywoła poważniejszych trudności w utrzymaniu instytucji diecezjalnych.

 

Przed Wielkim Tygodniem zostaną wydane kolejne dyspozycje.

Pamiętajcie Kochani o zanoszeniu ufnych modlitw do Boga o oddalenie epidemii.

 

Wszystkim Wam z serca błogosławię!

                                                                                                               

+ Piotr Sawczuk

                                                                           Biskup Drohiczyński