3. NIEDZIELA ADWENTU

13 grudnia 2015 r.

1. Dziękujemy Panu Bogu za przeżyte rekolekcje parafialne. Wdzięczność wyrażamy kaznodziei – ks. Bogdanowi Radziszewskiemu – za dar Słowa Bożego. Dziękujemy wszystkim spowiednikom. Bóg zapłać za wszelką dyskretną pomoc w przeżywaniu tych świętych dni w kościele oraz na plebanii (przygotowanie posiłków i troska o porządek). Obyśmy mogli cieszyć się dobrymi owocami naszych postanowień! Osoby, które z ważnych powodów nie mogły skorzystać ze spowiedzi w czasie rekolekcji, niech jeszcze w Adwencie postarają się przyjąć sakrament Bożego Miłosierdzia.

2. Dzisiaj po każdej Mszy św. kobiety w stanie błogosławionym – matki oczekujące narodzin swoich dzieci – otrzymają specjalne błogosławieństwo.

3. Akcja Katolicka zaprasza we środę (16.12) po Mszy św. wieczornej na adorację w jedności ze św. Janem Pawłem II.

4. We środę, piątek i sobotę (16, 18 i 19.12) – kwartalne dni modlitw o chrześcijańskie życie rodzin. Pamięcią przed Bogiem otoczmy własne rodziny oraz młodych małżonków.

5. Najbliższy termin chrztu dzieci:I dzień Świąt Bożego Narodzenia o godz. 10.00. Następny termin – 10.01.2016 r. – w niedzielę Chrztu Pańskiego. Czekamy na zgłoszenia.

6. Dzisiaj jeszcze zapisujemy chorych do adwentowej spowiedzi i Komunii świętej. Osoby chore na wsi odwiedzimy w poniedziałek od godz. 9.00 (dwie trasy: jeden ksiądz od strony Olszewa przez Grądy, Łomną, Zaleś, Stary i Nowy Ratyniec do Telak, drugi ksiądz od Rytel-Wszołek przez kolonię Jakubiki, Dębe, Trzciniec Mały, Żochy do Chruszczewki), w Kosowie Lackim – od godz. 15.00. Na stole przykrytym białym obrusem stawiamy: krzyż i dwie zapalone świece, wodę święconą, a w wypadku udzielania sakramentu chorych także trochę soli, kawałeczek chleba i waciki (do oczyszczenia palców z oleju chorych). Rodzinę zachęcamy do uczestniczenia w obrzędach.

7. Trwa akcja Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Zachęcamy do nabywania świec na stół wigilijny (po 15, 10 i 5 zł).

8. Ofiary na remont okien złożone w kancelarii parafialnej – 600 zł. Bóg zapłać!

9. Caritas – akcja Od serca: przyniesione dary składamy w przedsionku kościoła. Jeśli będzie ich w miarę dużo, paczki trafią do rodzin zapisanych na liście – objętych pomocą w ubiegłych latach. Chcemy rozdać zebrane produkty we wtorek w godz. 8.30 – 11.00 w dawnej salce katechetycznej.

10. Przypominamy o akcji Zostań Aniołem. W lokalnych sklepach można wkładać do koszów produkty spożywcze, zabawki i artykuły chemii gospodarczej. Paczki dotrą przed Świętami do potrzebujących w gminie i parafii. Dziękujemy za wsparcie!

11. Nasza młodzież rozprowadza własnoręcznie wykonane kartki świąteczne. Realny koszt wykonania pocztówki to minimum 3 zł (zawsze można ofiarować więcej!). Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na wyjazd na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.

DEKRET

o ustanowieniu Kościołów Stacyjnych w Diecezji Drohiczyńskiej

w Roku Miłosierdzia – dla zyskania darów odpustu zupełnego.

Ojciec Święty Franciszek Bullą Misericordiae Vultus w dniach od 8 grudnia 2015 roku do 20 listopada 2016 roku ogłosił Rok Miłosierdzia „jako pełen łaski czas dla Kościoła, aby świadectwo wierzących stało się jeszcze mocniejsze i skuteczniejsze” (Nr 3).

Nawiązując do słów Papieża Franciszka, który we wspomnianej Bulli przypomina, że „pielgrzymka jest znakiem szczególnym w Roku Świętym, ponieważ stanowi ikonę drogi, którą każda osoba przemierza w czasie swojej egzystencji” (Nr 14), niniejszym ustanawiam na terenie Diecezji Drohiczyńskiej trzy Kościoły Stacyjne w:

- Drohiczynie – Kościół pw. Trójcy Przenajświętszej (Katedra),

- Bielsku Podlaskim – Kościół pw. Miłosierdzia Bożego,

- Sokołowie Podlaskim – Sanktuarium Miłosierdzia Bożego.

W powyższych świątyniach, po przekroczeniu Drzwi Świętych, wierni będą mogli zyskać – w okresie trwania Roku Miłosierdzia – dary odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami (sakramentalna spowiedź, Komunia św. i modlitwa w intencjach Ojca Świętego), który mogą ofiarować za zmarłych w czyśćcu cierpiących.

Wszystkich Diecezjan zachęcam do pielgrzymowania do Kościołów Stacyjnych, do przekraczania Drzwi Świętych i korzystania z Sakramentu Pojednania, a także do pełnienia dzieł miłosierdzia. Z Ojcem Świętym Franciszkiem wołam: „Odkryjmy na nowo uczynki miłosierdzia względem ciała: głodnych nakarmić, spragnionych napoić, nagich przyodziać, przybyszów w dom przyjąć, chorych nawiedzać, więźniów pocieszać, umarłych pogrzebać. I nie zapominajmy o uczynkach miłosierdzia względem ducha: wątpiącym dobrze radzić, nieumiejętnych pouczać, grzeszących upominać, strapionych pocieszać, urazy chętnie darować, przykrych cierpliwie znosić, modlić się za żywych i umarłych”.

Jednocześnie przypominam, że mocą wspomnianej Bulli Papieża Franciszka wszyscy kapłani w Roku Miłosierdzia mają władzę rozgrzeszania z grzechu aborcji osób, które jej dokonały, żałują tego i proszą o przebaczenie.

Nawiedzającym Kościoły Stacyjne i włączającym się w przeżywanie Roku Miłosierdzia – z serca udzielam pasterskiego błogosławieństwa.

+ Tadeusz Pikus
Biskup Drohiczyński

Ks. Zbigniew Rostkowski
Kanclerz Kurii

Drohiczyn, 27 listopada 2015 r.
L. 1154/2015