1 NIEDZIELA ADWENTU

 

1.         Dzisiaj, rozpoczynamy Adwent. Jest to czas radosnego oczekiwania na przyjście Jezusa Chrystusa. Bezpośrednio okres ten przygotowuje nas do świąt Bożego Narodzenia.

            Nasze przygotowanie powinno polegać na ożywieniu życia religijnego i zbliżeniu się do Boga poprzez modlitwę i praktyki sakramentalne. Sprzyjać temu powinny nabożeństwa adwentowe, takie jak „roraty” i rekolekcje.

            „Roraty” będą odprawiane w każdą środę, rano o godz. 6.45 i w soboty - o godz. 17.00. W sposób szczególny, do udziału w wieczornych „roratach” zapraszamy dzieci i młodzież. Prosimy, aby przynosić ze sobą lampiony.

            Nie będzie rekolekcji adwentowych w tradycyjnej formie. Rekolekcje były zaplanowane na 11 – 13 grudnia, ale z racji pandemii koronawirusa i liczne obostrzenia sanitarne nie jest możliwe ich przeprowadzenie. Dni przewidziane na rekolekcje będą DNIAMI SKUPIENIA. Msze św. będą odprawiane według ustalonego porządku. Między Mszami św. będzie się odbywała adoracja Najświętszego Sakramentu, a księża będą pełnili dyżur w konfesjonale, będzie więc możliwość odbycia spowiedzi przedświątecznej.

            Nie będzie też tradycyjnych odwiedzin chorych z posługą sakramentalną. Natomiast, jeśli zajdzie taka potrzeba, np. w sytuacji zagrożenia życia, będzie można wezwać księdza o każdej porze.

Okres Adwentu rozpoczyna nowy Rok Liturgiczny, który będzie przebiegał pod hasłem: „Zgromadzeni na świętej wieczerzy”. Jest to druga część trzyletniego programu duszpasterskiego, poświęconego Najświętszemu Sakramentowi, którego mottem są słowa: „Eucharystia daje życie”.

 

2.         Pan Organista kontynuuje roznoszenie opłatków. Porządek z tym związany na najbliższy tydzień będzie następujący: poniedziałek – Kosów: ul. Szkolna, Kolejowa, Energetyczna i Towarowa, wtorek – Kosów: ul. Polna, Gutowska i Boczna, środa – Kosów: ul. Nowa i Kościelna, czwartek – Kosów: ul. Leśna, Piaskowa i Małkińska, piątek – Kosów: ul. Nurska, Radosna, Sadowa i Słoneczna, sobota – Kosów: ul. Wolności i przyległe, Pańska, a po Mszy św. wieczornej – blok przy ul. Sportowej.

            Ofiary składane przy tej okazji stanowią część uposażenia Organisty.

Harmonogram może ulec zmianie, jeśli wypadnie pogrzeb.

           

3.         30 listopada, w poniedziałek – święto św. Andrzeja, apostoła.

 

4.         3 grudnia, we czwartek – wspomnienie św. Franciszka Ksawerego, prezbitera, patrona misji katolickich.

 

5.         Również, 3 grudnia – pierwszy czwartek miesiąca, dzień modlitw o powołania kapłańskie i zakonne. Przed Mszą św. wieczorną – Godzina Święta.

 

6.         4 grudnia – pierwszy piątek miesiąca, nabożeństwo ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Po Mszy św. o godz. 7.30 i po Mszy św. wieczornej - nabożeństwo wynagradzające. O godz. 15.30 – nabożeństwa pierwszopiątkowe w kaplicach.

7.         5 grudnia – pierwsza sobota miesiąca, nabożeństwo ku czci Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Po Mszy św. o godz. 7.30 – nabożeństwo prowadzone przez Rycerstwo Niepokalanej, a po Mszy św. wieczornej – nabożeństwo eucharystyczne z litanią do Matki Bożej.

 

8.         6 grudnia - pierwsza niedziela miesiąca, czyli niedziela adoracyjna. Po sumie - nabożeństwo eucharystyczne.

 

9.         Także, 6 grudnia, w przyszłą niedzielę będziemy obchodzili 21.Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Przy tej okazji odbędzie się zbiórka ofiar do puszek na Fundusz Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

 

10.       Intencje modlitewne członków Żywego i Nieustającego Różańca Diecezji Drohiczyńskiej na miesiąc grudzień:

            -o pojednanie zwaśnionych w naszych rodzinach i sąsiedztwie;

            -o przemianę serc dla nieprzyjaciół Kościoła i Ewangelii;

            -o zażegnanie konfliktów za wschodnią granicą naszej Ojczyzny.

 

11.       Pod hasłem: „Świeca, która tworzy polską Wigilię”, rozpoczyna się XXVII Edycja Ekumenicznej Akcji Charytatywnej Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom 2020. Przy tej okazji w zakrystii można nabyć świece wigilijne. Środki uzyskane z tej akcji będą przeznaczone na zorganizowanie kolonii charytatywnych w wakacje 2021 r. Świece duże są po 17 zł, małe – po 7 zł.