8. NIEDZIELA ZWYKŁA

26 lutego 2017 r.

 

1. Od dzisiaj do soboty trwa 50. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Towarzyszy mu hasło Ku trzeźwości narodu. Odpowiedzialność rodziny, Kościoła, państwa i samorządu. Do końca życia bądźmy trzeźwi. Ofiarujmy abstynencję jako nasz wielkopostny dar.

 

2. Środą Popielcową (01.03) rozpoczniemy Wielki Post. Msze św. z posypaniem głów popiołem o 7.00, 8.00, 10.00 i 17.00. W tym dniu, podobnie jak w Wielki Piątek, obowiązuje post ilościowy, czyli zarówno powstrzymanie się od pokarmów mięsnych, jak też przyjęcie tylko jednego posiłku do syta (można w niewielkich ilościach spożyć dwa inne posiłki). Obowiązek takiego postu dotyczy osób od 18. do 60. roku życia. Inne osoby mogą pościć dobrowolnie. Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje natomiast do końca życia w każdy piątek (chyba że przypada wtedy uroczystość) oraz w Środę Popielcową i Wielki Piątek (tradycyjnie także w Wigilię Bożego Narodzenia). Od Środy Popielcowej do I niedzieli Wielkiego Postu będziemy przeżywać kwartalne dni modlitw o ducha pokuty.

 

3. Rekolekcje wielkopostne planowane są na 24-26 marca (przed IV niedzielą Wielkiego Postu). Tak zaplanujmy czas, by w pełni przeżyć te święte ćwiczenia duchowe. Nabożeństwa wielkopostne będą odprawiane w kościele w następującym porządku:

- Droga krzyżowaw każdy piątek o godz. 16.15 (Msza św. bezpośrednio po nabożeństwie),

- Gorzkie żale we środę (poza Środą Popielcową) o 16.40 i w niedzielę po sumie.

Zapraszamy do uczestnictwa w tych pobożnych praktykach również w kaplicach i w domach prywatnych. Z tej racji możemy uzyskać odpust zupełny. Po Drodze krzyżowej będzie można złożyć ofiarę na kwiaty do Grobu Pańskiego.

 

4. Tradycyjnie zachęcamy całe rodziny do zaopatrzenia się w specjalnie przygotowane przez Caritas tzw. Skarbonki Miłosierdzia. Można do nich składać to, co zaoszczędzimy w ramach umartwień wielkopostnych. W tym roku nasz materialny dar pomoże w leczeniu dzieci i osób starszych. Skarbonki przyniesiemy do kościoła w Wielką Sobotę.

 

5. 1 marca jest w Polsce Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych – uczestników podziemia niepodległościowego z przełomu lat 40-tych i 50-tych XX wieku. Dziękujemy Panu Bogu za ofiarę ich życia oddanego za wolność Ojczyzny. Zapraszamy we środę na Mszę św. sprawowaną w ich intencji o godz. 8.00.

 

6. W sobotę (04.03) obchodzimy uroczystość św. Kazimierza, królewicza, głównego Patrona Białostockiej Prowincji Kościelnej, do której należy również nasza Diecezja.

 

7. W tym tygodniu: I czwartek (16.00-17.00 - Godzina święta), I piątek i I sobota miesiąca.

 

8. W następną niedzielę (05.03), która jest też niedzielą adoracyjną, o godz. 9.30 w kościele spotkanie Kółek Różańcowych. Zapraszamy wszystkie wspólnoty maryjne.

 

9. Intencje modlitewne dla członków Żywego i Nieustającego Różańca na marzec:

- o łaskę nawrócenia dla zatwardziałych grzeszników;

- o dar pojednania między Polakami i między narodami;

- o ochronę życia poczętego.

 

10. Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Kosowie Lackim zaprasza dzisiaj o godz. 14.30 na spotkanie zatytułowane: Kazachstan. Nasza opowieść.