Niedzielny Koncert Pasyjny i wtorkowa Droga Krzyżowa

W związku ze zbliżającymi się Świętami Zmartwychwstania Pańskiego, a także w nawiązaniu do Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, ogłoszonego w Kościele przez papieża Franciszka, w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kosowie Lackim w Niedzielę Palmową 20 marca 2016r. odbył się Koncert Pasyjny pt. „Otworzyłeś przede mną okno...”. Montaż słowno-muzyczny ukazujący różne oblicza cierpienia, cierpienie Matki Bożej, zbawcze cierpienie Chrystusa i wreszcie Boże Miłosierdzie, wprowadził zebraną publiczność w nastrój refleksji i zadumy. W niezwykle przejmującym programie, który rozpoczął się o godz. 15.00 – w Godzinie Miłosierdzia – wystąpili: Hanna Ratyńska, Joanna Omieciuch, Irena Rytel, Marzena Radomska-Wujek, Witold Radomski i Mateusz Doliński.

Joanna Omieciuch, Witold Radomski i Mateusz Doliński przeczytali wybrane fragmenty z książki pod tytułem „Litania do Miłosierdzia Bożego według bł. ks. Michała Sopoćki”. Hanna Ratyńska z prawdziwym wzruszeniem przeczytała swoje autorskie wiersze: „Nie wiadomo”,  „Bądź moim światłem”, „Jakże nie kochać Cię Panie”, „Oto jestem”, „W Bogu siła”, „Spod cierni korony” i „Otworzyłeś przede mną okno…”. Dopełnieniem całości były piosenki zaśpiewane przez Irenę Rytel („Byłem sam”, „Zamiast”), Marzenę Radomską-Wujek („Scena to dziwna”, „Mario czy już wiesz”) i Witolda Radomskiego („Dobro i Zło”- własny utwór; „Modlitwa”). Wokaliści wspólnie wykonali pieśń „Fundamentem jest miłość”, a wszystkie utwory muzyczne zaśpiewano z akompaniamentem Mateusza Dolińskiego.

Efekt końcowy autorskiego projektu, nad którym grupa wykonawców pracowała od miesiąca, spodobał się wszystkim i został nagrodzony brawami na stojąco. Na zakończenie głos zabrał ks. Tomasz Pełszyk, który nawiązując do słów aktu strzelistego z obrazu Jezusa Miłosiernego, „Jezu ufam Tobie”, podsumował koncert. Ksiądz Proboszcz podkreślił doniosłość ufności w naszym życiu, bo wszyscy jesteśmy grzeszni, ale jeśli wiemy komu mamy ufać, to nasze życiowe wysiłki nabierają znaczenia. Po czym na bis artyści zaśpiewali pieśń, która rozpoczynała program słowno-muzyczny w MGOK-u.  Cieszy nas fakt, iż mimo natłoku obowiązków przedświątecznych bardzo dużo osób znalazło czas, by w duchu refleksji i skupienia przeżyć szeroki wachlarz różnorodnych emocji podczas tak niecodziennego wydarzenia.

Niedzielny Koncert Pasyjny swoim przesłaniem współgrał z Rekolekcjami Wielkopostnymi głoszonymi przez ks. Łukasza Gołębiewskiego, w których Ojciec Rekolekcjonista mówił o Bożym Miłosierdziu. Ojciec święty Franciszek w Bulli „Misericordiae vultus” napisał:

„O jakże pragnę, aby nadchodzące lata były naznaczone miłosierdziem tak, byśmy wyszli na spotkanie każdej osoby, niosąc dobroć i czułość Boga! Do wszystkich, tak wierzących,  jak i tych, którzy są daleko, niech dotrze balsam miłosierdzia jako znak Królestwa Bożego, które jest już obecne pośród nas.”

W  Roku Miłosierdzia postarajmy się by te słowa nie pozostały bez odpowiedzi. Swoim życiem dajmy świadectwo Miłosierdzia. (tekst powstał we współpracy z MGOK w Kosowie Lackim)

We wtorek 22 marca uczestniczyliśmy w Drodze Krzyżowej ulicami naszego miasta, rozważając kolejne jej stacje przygotowane przez Akcję Katolicką działającą w naszej parafii. Tematem przewodnim tegorocznej Drogi Krzyżowej było  m.in. przebaczenie.