Orszak Trzech Króli 2018

 

W uroczystość Objawienia Pańskiego radosne kolędowanie na ulicach polskich miast staje się coraz bardziej rozpowszechnione. W ok. 660 miejscowościach przemaszerowały Orszaki Trzech Króli – w ich tegorocznej 10. już edycji – pod hasłem: Bóg jest dla wszystkich, gromadząc 1,2 mln ludzi. Również w Kosowie Lackim 6 stycznia 2018 r. o godz. 11.00 – tym razem w ciepły i słoneczny dzień – zgromadziliśmy się bardzo tłumnie przed budynkiem naszego Urzędu Miasta i Gminy.

Przed wyruszeniem w drogę fragment wpisu Prezydenta Andrzeja Dudy przygotowanego dla orszakowych uczestników odczytał Burmistrz Jan Słomiak. Usłyszeliśmy: Już po raz dziesiąty w swojej historii wyrusza Orszak Trzech Króli, aby dzielić się z bliźnimi, ze współrodakami radością płynącą z Objawienia Pańskiego. Dzieje się to w roku wyjątkowym, w którym przypada setna rocznica odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Ma więc tegoroczny Orszak szczególną, niezwykle piękną wymowę jako przedsięwzięcie łączące Polaków i odwołujące się do najważniejszych dla naszego narodu wartości. Głos zabrał również ks. Tomasz Pełszyk  i Senator RP Waldemar Kraska.

Ozdobieni koronami i innymi nakryciami głowy, ze śpiewnikami w rękach, które w dużej liczbie otrzymaliśmy od Fundacji Orszaku Trzech Króli, ruszyliśmy w uroczysty pochód, śpiewając kolędy. Przebieg naszego Orszaku, sądząc po ubiegłorocznych doniesieniach, wyglądał dość podobnie jak w wielu innych miejscach naszego kraju. Może z tą różnicą, iż przed wielobarwną Gwiazdą Betlejemską i sztandarami, za którymi podążaliśmy – wraz z Mędrcami ze Wschodu – ulicami Szkolną i Wolności, jechała – wzorem ubiegłego roku – platforma z grupą osób śpiewających i tradycyjnych muzyków, którzy przygrywali nam. W trakcie przemarszu miała też miejsce krótka inscenizacja na rynku naszego miasta. Trzej Królowie oddali pokłon Świętej Rodzinie, znajdującej się w przygotowanej na tę okazję betlejemskiej stajence, i złożyli swoje królewskie, symboliczne dary: złoto, kadzidło i mirrę.

Po dotarciu do naszej parafialnej świątyni mogliśmy wysłuchać kolęd odśpiewanych najpierw przez dziecięcą scholę, następnie – przez chór parafialny. Na koniec wystąpił chór działający przy MGOK-u. Mszę św. w intencji Mieszkańców Miasta i Gminy Kosów Lacki: o Boże błogosławieństwo, orędownictwo Matki Najświętszej i wszelkie łaski potrzebne w 2018 r. – ofiarowaną przez kosowskiego włodarza – sprawował ks. proboszcz, wygłaszając do nas kazanie. Kończąc je nadmienił jakie dary powinniśmy ofiarowywać Nowonarodzonemu Jezusowi, m.in. naszą silną wiarę, gorliwą pracę. Zapytał również,  z troską w głosie, czy jeśli przychodzącym do nas imigrantom nie będziemy pokazywać, że jesteśmy silni swoją wiarą, to czy przetrwamy? Na zakończenie mszy św. ks. Tomasz podziękował wszystkim organizatorom za wykonaną pracę.

W 2018 r. nad organizacją trzeciego Orszaku Trzech Króli w naszym mieście (a w jego formie zinstytucjonalizowanej po raz drugi), wcześniej zgłaszając kosowski Orszak do krajowej Fundacji Orszaku Trzech Króli, czuwał Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Kosowie Lackim. Odpowiednio wcześniej pod przewodnictwem ośrodka kultury odbyły się spotkania, dla uzgodnienia jego formy – ustalono odtwórców Świętej Rodziny (w te role wcielili się Aneta i Artur Ziontek) i Mędrców (tu wystąpił Burmistrz Jan Słomiak i Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Kosów Lacki Stanisław Kuziak oraz uczeń Jakub Prokopczuk, Przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta i Gminy). Gros pracy wykonali pracownicy MGOK i gminy. Przygotowano bożonarodzeniową inscenizację na rynku, w której znalazły się nawet żywe zwierzęta z zagrody edukacyjne „Latosowo” z Henrysina. Pracownicy MGOK-u zadbali również o stroje i przygotowali dekoracje.

Wspólne świętowanie podczas Orszaków staje się okazją do miłego spędzenia czasu, ale nade wszystko jest publicznym zamanifestowaniem naszej wiary z uśmiechem na twarzy, na co szczególnie zwrócił uwagę nasz ks. Proboszcz. Po raz trzeci maszerowanie za Betlejemską Gwiazdą maluchów i dzieci ze szkoły podstawowej ze swoimi nauczycielami i rodzicami, młodzieży z naszych szkół, dorosłych i starszych stało się radosną formą kolędowania na ulicach naszego miasta. Już dziś zachęcamy do uczestnictwa w przyszłorocznym Orszaku Trzech Króli, w równie interesującej formie jak ta tegoroczna.