Pielgrzymka do Niepokalanowa 2016

W sobotni poranek - 28 maja 2016r. -  grupa pielgrzymów z Kosowa Lackiego wyruszyła busem do Niepokalanowa. Termin tegorocznej pielgrzymki, która odbywała sie pod hasłem: Św. Maksymilian znakiem "nowego życia w Chrystusie...", ze względu na lipcowe spotkanie młodych w  Krakowie, Franciszkanie z Niepokalanowa przenieśli na maj. Data Ogólnopolskiego Dnia Modlitw Rycerstwa Niepokalanej i Zjazdu Seniorów MI nie była bynajmniej przypadkowa, gdyż właśnie w ten dzień, 75 lat temu, św. Maksymilian został zabrany z Pawiaka do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, gdzie poniósł męczeńską śmierć 14 sierpnia 1941r..  

Zawiązanie wspólnoty nastąpiło o godz. 10.00 w Sanktuarium św. Maksymiliana, gdzie zebrani pielgrzymi odmówili część radosną Różańca św. Następnie wszyscy przeszli do niepokalanowskiej bazyliki, aby uczestniczyć w koncelebrowanej Eucharystii św., której przewodniczył Gwardian Niepokalanowa i Asystent Narodowy MI o. Mirosław Bartos. Do zebranych w świątyni kazanie wygłosił ks. prof. Tadeusz Guz. Ksiądz profesor swoje rozważania kontynuował w sali św. Bonawentury, gdzie wygłosił bardzo interesującą konferencję na temat: Św. Maksymilian Maria Kolbe apostołem nowego życia w Chrystusie dla Polaków i Polski w XXI wieku.... Następnie wszyscy pątnicy mogli zjeść w klasztornym refektarzu pożywny posiłek. W tym roku ojcowie franciszkanie przygotowali smaczną grochówkę i słodkie bułeczki, których wystarczyło dla wszystkich. Po skończonym obiedzie wszyscy udali się na godz. 15.00 przed Bazylikę  NMP Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask, aby następnie wspólnie przejść przez Bramę Miłosierdzia, celem uzyskania odpustu zupełnego w Roku Miłosierdzia, bo ta świątynia też taką rangę posiada. Potem pielgrzymi w kościele odmówili Koronkę do Bożego Miłosierdzia, by później w sali św. Bonawentury wysłuchać drugiej części wykładu ks. prof. Tadeusza Guza, który kończąc swoje wystąpienie zażartował, że "ledwie zaczął swój wykład i że jeszcze nigdy w życiu nie zdarzyło się skończyć mu żadnego wykładu".

O godz. 17.00 rozpoczęła się Droga Krzyżowa, której trasa przebiegała w miejscach objętych klauzurą. Podążaliśmy za krzyżem, wśród ukwieconych - facelią błękitną - pól, słuchając przy kolejnych jej stacjach rozważań tekstów ze słowami św. Maksymilian. Zakończenie nabożeństwa nastąpiło na cmentarzu klasztornym, gdzie pochowani są nie tylko oo. franciszkanie, bo również np. Franciszek Gajowniczek, za którego św. Maksymilian oddał życie w Oświęcimiu. Dalsza część modlitw była kontynuowana w świątyni, gdzie o godz. 19.30 rozpoczęła się druga część Różańca św. Kolejno odmawianym tajemnicom Światła towarzyszyło 5 świadectw ludzi, którzy opowiadali o swoich nawróceniach i doświadczeniach z tym związanych. Tradycyjnie o godz. 21.00 odśpiewaliśmy Apel Maryjny, wcześniej słuchając rozważań o św. Maksymilianie oraz Słudze Bożym kard. Stefanie Wyszyńskim, bardzo "Maryjnych" osobach; Prymasa Tysiąclecia, prowadzący modlitwę wspomniał ze względu na przypadającą 28 maja kolejną jego rocznicę śmierci. Ogólnopolski Dzień Modlitwy RN zakończyła Msza św. odprawiana o godz. 22.00, której przewodniczył Prezes Narodowy MI o. Stanisław Piętka.