Upamiętnienie Żołnierzy Niezłomnych w Kosowie Lackim 1 marca 2016r.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest polskim świętem państwowym obchodzonym corocznie 1 marca. Świętowano je po raz pierwszy w 2011 r. Święto poświęcone jest pamięci Żołnierzy Wyklętych -  antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia z przełomu lat 40-tych i 50-tych XX wieku.

W kosowskim kościele parafialnym ks. Proboszcz odprawił Mszę św. w ich intencji, dziękując Panu Bogu za ofiarę ich życia oddanego za wolność Ojczyzny. Następnie po zakończonym nabożeństwie jego uczestnicy udali się pod pomnik „Żołnierzy Wyklętych”, gdzie złożono kwiaty. W uroczystości uczestniczył Senator RP Waldemar Kraska i władze samorządowe: Burmistrz Miasta i Gminy Kosów Lacki Jan Słomiak, Radna Powiatu Sokołowskiego Longina Oleszczuk, Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Kosów Lacki Stanisław Kuziak oraz poczty sztandarowe, harcerze, nauczyciele, dzieci i młodzież szkolna, radni Miasta i Gminy Kosów Lacki, pracownicy samorządowi a także mieszkańcy gminy.

W drugiej część uroczystości, która była kontynuowana w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury, przypomniano działalność Niezłomnych. Od godz. 18.00. w holu MGOK-u można było oglądać wystawę Instytutu Pamięci Narodowej pt. "Czas Niezłomnych. Polskie podziemie niepodległościowe". Następnie licznie zebrani na widowni obejrzeli film dokumentalny "Żołnierze wyklęci” w reż. Wincentego Ronisza.

 

Kosowski pomnik upamiętniający Żołnierzy Wyklętych był 22 z kolei, który Fundacja "Pamiętamy" odsłoniła w naszym kraju. W galerii poniżej kilkanaście moich zdjęć, które przypominają wydarzenia, w których uczestniczyliśmy 22 kwietnia 2012r.