III Tydzień Bożej Radości w Kosowie Lackim

Tylko miłość jest twórcza

Wakacyjny wypoczynek dla dzieci jest organizowany w wielu parafiach naszej diecezji. W Kosowie Lackim ten czas przypadł na upalną pierwszą połowę sierpnia (od 10 do 15 sierpnia). Hojność sponsorów sprawiła, że udział 44 dzieci w III Tygodniu Bożej Radości był bezpłatny. Uczestników Tygodnia w liczbie ponad 50 osób (wraz z opiekunami), serdecznie gościł w plebanijnych progach ks. Tomasz Pełszyk, proboszcz parafii pw. Narodzenia NMP w Kosowie Lackim.

Organizatorem Tygodnia Bożej Radości już po raz trzeci był ks. Karol Biegluk. Pod jego przewodnictwem młodzież z parafii poświęciła swój wakacyjny czas, by od godz. 9.00 do 15.00 zaopiekować się dziećmi, animując im gry i zabawy. Dzień rozpoczynano wspólną modlitwą, a zwykle po godz. 12.00 w sali parafialnej wszyscy zasiadali do smacznego obiadu. W kolejnych dniach dzieci uczestniczyły w zajęciach sportowych, tanecznych i innych zabawach przy domu parafialnym i na placu przy Szkole Podstawowej. W piątek zajęcia te poprowadziła profesjonalna instruktorka z Sokołowa Podlaskiego – P. Magdalena Chomać. Uczestnicy Tygodnia odwiedzili placówkę Ochotniczej Straży Pożarnej, Urząd Gminy i Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury. Strażacy potraktowali dzieci zimną wodą, co wywołało powszechną aprobatę ze względu na niemiłosierne upały, które towarzyszyły spotkaniom od pierwszego do ostatniego dnia. W Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury dzieci obejrzały film animowany. Na plac przy domu parafialnym dotarł też radiowóz policyjny. Fotograf – P. Krzysztof Kopania – w piątek wykonał zdjęcie, które zatrzymało w pamięci czas radosnego przebywania z Bogiem i bliskimi.

Środa była dniem wyjazdowym. Wyjazd miał charakter mocno edukacyjny i do tego w rodzinne strony ks. Tomasza. Skutkowało to tym, że mieliśmy dobrego przewodnik, bo swoje dzieciństwo ks. Proboszcz spędził w okolicach Ciechanowca. Pierwszym miejscem, które odwiedziły dzieci było Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. Podzieleni na dwie grupy zwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc – zwłaszcza zaś skansen. Następnie uczestnicy wyprawy trafili do dawnej szkoły podstawowej w Winnej-Chrołach. Obecnie mieści się w niej muzeum. Na parterze jest ekspozycja przedstawiająca wyposażenie szkoły w różnych dziesięcioleciach XX wieku. O tym, że ks. Proboszcz naprawdę uczęszczał do tej szkoły mogliśmy się naocznie przekonać, czytając jego wypracowanie, które jest tam eksponowane. Na piętrze zgromadzono dużą liczbę zabawek, które pobudziły ciekawość dzieci do tego stopnia, że wiele z nich nie chciało opuścić wystawy. Naszą wycieczkę zakończyliśmy w Bujence, która jest rodzinną miejscowością ks. Proboszcza. Byliśmy na kolonii tej wsi, nazywanej Sówka, podziwiając hodowlę zwierząt pochodzących z Peru. Wielokolorowe alpaki, bo o nich mowa, wzbudziły w nas wiele sympatii i ciepłych uczuć. Wracając do Kosowa zatrzymaliśmy się w Ciechanowcu. Młodzież wręczyła Przewodnikom i Pani Dyrektor Muzeum własnoręcznie wykonane serca z podpisami uczestników Tygodnia. To był naprawdę miły wyjazd.

III Tydzień Bożej Radości zakończył się wspólną Mszą św. w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W sobotę, w obecności relikwii św. Maksymiliana, które uroczyście wniesiono do świątyni na uprzedniej Mszy św., rodzice wyrazili swoją wdzięczność organizatorom, opiekunom i dobroczyńcom. Młodzież została obdarowana drobnym upominkiem – Ikoną Matki Bożej Śnieżnej. Jest ona jednym z Symboli Światowych Dni Młodzieży. Życząc młodzieży uczestnictwa w ŚDM w Krakowie w 2016 r. już myślimy o IV Tygodniu Bożej Radości. Wszyscy wierzymy, że za rok na pewno się on odbędzie, bo miłość ofiarna jest pozbawiona rozliczania, stawiania sobie barier i limitów. Św. Maksymilian wielokrotnie powtarzał: Tylko miłość jest twórcza!